ЗДО №2 «Сонечко»
Близнюківська селищна рада Харківської обл.

Робота медичної сестри

http://dytsadok.org.ua/upload/users_files/25864517/94571feaf8652e195461bf43a7d2f0d8.doc

http://dytsadok.org.ua/upload/users_files/25864517/e58cb4c06c1903c074defdbcd7625560.doc

http://dytsadok.org.ua/upload/users_files/25864517/22be72153dedc8b197142e153e9ee95d.doc

Чому «молодшають» серцево-судинні захворювання?

 

Серцево-судинні захворювання (ССЗ) залишаються основною причиною смерті населення. Останніми роками цей показник знижується несуттєво, незважаючи на зусилля наукової спільноти та закладів системи громадського здоров’я.

Все частіше експерти висловлюють стурбованість тим, що в останні десятиліття деякі ССЗ мають тенденцію до змолодшення і зустрічаються у молодих людей віком 20, 30 і 40 років. Ця ситуація відповідає зростанню поширеності традиційних серцево-судинних факторів ризику, таких як ожиріння та цукровий діабет 2-го типу, серед молодих людей. До яких додаються вікові фактори ризику, такі як зловживання психоактивними речовинами, протизаплідні засоби та захворювання, пов’язані з вагітністю, що також корелюють із збільшенням частоти ССЗ.

Фактори ризику ССЗ у молодому віці

В нещодавньому великому перехресному дослідженні, що проводилось під керівництвом CDC (Centers for Disease Control and Prevention, США), вчені з медичної школи Гарварда (Harvard Medical School, США) оцінили дані 12924 дорослих у віці 20 – 44 років і виявили що:

  • впродовж 10-ти років дослідження спостерігалось збільшення поширеності цукрового діабету (з 3% до 4%), ожиріння (з 33% до 41%) та гіпертонічної хвороби (з 9.3% до 11.5%) – важливих факторів ризику розвитку ССЗ;
  • за цей час дослідження, що тривало з 2009 р по 2020 р, не відмічалось значного покращення контролю артеріального тиску чи цукру в крові. Крім того, дослідники звернули увагу, що серед переважної більшості тих, хто отримував лікування з приводу цукрового діабету рівень цукру в крові був значно вищим за норму.

Таким чином, незважаючи на нижчу захворюваність на патології-фактори ризику ССЗ, такі як гіпертонія, дисліпідемія та цукровий діабет, порівняно зі старшою популяцією, молоді люди демонструють зростаючу поширеність ожиріння та гіперглікемії, що може бути основними  детермінантами множинних рецидивів ССЗ людей віком молодше 40 років.

Поведінкові фактори ризику

Оцінюючи фактори ризику ССЗ не можна забувати і про спосіб життя та згубні звички поширені серед молоді, які  можуть негативно впливати на стан серцево судинної системи.

  • Куріння

Відомо, що  традиційні тютюнові вироби спричиняють судинну дисфункцію, що є одним із найперших показників розвитку ССЗ. Тривалі дослідження за участю молодих людей показали причинно-наслідковий зв’язок між курінням і ризиком розвитку ССЗ незалежно від рівня холестерину із півищенням ризику гострого інфаркту міокарда серед молодих курців віком до 40 років.

В новій роботі вчені з Університету Вірджиніі, США, довели, що електронні (е-) сигарети, які  стають все більш популярними тютюновими виробами на ринку, є не менш небезпечними. Виявилось, що молоді, зовні здорові, регулярні користувачі е-сигарет мають передчасну судинну дисфункцію мікроциркуляції, а також васкулярну дисфункцію, що впливає як на мікро-, так і на макросудинну систему у молодих людей. У сукупності ці висновки пов’язують регулярне використання е-сигарет із несприятливими серцево-судинними наслідками.

  • Рівень фізичної активності

Несприятливо впливає на стан судин і малорухливий спосіб життя. За даними дослідження CARDIA, між 18 і 30 роками спостерігалося прогресуюче зниження фізичної активності, більш виражене у чоловіків, що якоюсь мірою пояснюється збільшенням часу користування цифровими приладами.  При цьому відомо, що фізична активність у молодих людей позитивно впливає на зниження серцево-судинного ризику, впливаючи на артеріальний тиск, рівень ліпідів, індекс маси тіла і глікований гемоглобін.

За даними дослідників з Китаю, рівень фізичної активності у молодому віці у довгостроковій перспективі визначає ризик розвитку ССЗ у людей ≥ 40 років. Вчені відмітили, що оптимальним буде довготривале, протягом принаймні 75% часу в молодому віці, підтримання достатнього рівня фізичної активності  – 150 хв/тиждень.

  • Харчування

Незважаючи на те, що протягом останніх десятиліть поширеність звичок здорового харчування серед населення в цілому зростає, дослідження серед молодого європейського населення виявили, що лише 7–11% дотримуються так званої «середземноморської дієти», рекомендованої спеціалістами для профілактики ССЗ.  Нещодавній аналіз молодої популяції в рамках дослідження CARDIA показав, що загальна прихильність  до рослинної дієті, якщо її починати дотримуватись в молодому віці (18–30 років), пов’язана з меншим ризиком ССЗ у середньому віці, тоді як наслідки нездорової дієти довгостроково підвищують вірогідність виникнення захворювань серця та судин.

Профілактика ССЗ у людей 22 – 40 років

Спеціалісти відзначають, що більш ранній початок розвитку ССЗ у поєднанні з підвищеною поширеністю факторів ризику підкреслюють необхідність ранньої профілактики.

Останні дослідження показали, що навіть якщо у віці від 20 до 39 років ризик захворювань серця може бути невеликим, то впродовж наступних 30-ти років він стрімко збільшується і, наприклад, у курців, він зростає втричі. Тому вкрай важливо:

  • своєчасно проходити комплексні медичні обстеження, які особливо актуальні для молоді з кількома факторами ризику ССЗ, для того, щоб активно знижувати ризик виникнення і прогресування цих станів;
  • намагатися відмовитись від куріння, вживання алкоголю, дотримуватись принципів здорового харчування та  вести фізично активне життя;
  • звертати увагу на свій психологічний стан і своєчасно звертатися за медичною допомогою, оскільки такі захворювання, такі як депресія та тривога, що є поширеними серед молоді можуть з часом погіршувати стан ССЗ.

Джерело – сайт ЦГЗ МОЗ України

 

http://dytsadok.org.ua/upload/users_files/25864517/5070478fc8409ab7e791f7184c7478f1.pdf

http://dytsadok.org.ua/upload/users_files/25864517/430a002bdb29f52fff6c9504af0eb03a.pdf

У понад 15 млн людей в усьому світі щороку розвивається інсульт

 

Інсульт – це небезпечне захворювання, що розвивається навіть у молодому віці та призводить до смерті, інвалідизації або значно погіршує якість життя. Тяжкі наслідки інсульту лягають тягарем не лише на людину, яка переносить захворювання, а й на членів її родини та суспільство.


🔍Інсульт виникає, коли кровоносна судина, що переносить життєво необхідні кисень та поживні речовини до головного мозку, закупорюється тромбом або розривається. Через це клітини певної частини мозку гинуть, і це призводить до смерті людини або інвалідизації.


👉Які види та ознаки інсульту бувають, і чому він виникає?
👉Що необхідно робити при підозрі на інсульт?
👉Як йому запобігти?


Для більш детальної інформації перегляньте матеріали Центру громадського здоров’я за посиланням https://bit.ly/3uqe5iE.


Долучайтесь до поширення інформації про інсульт – це допоможе зберегти багато життів!

 

В дошкільному навчальному закладі медичне обслуговування здійснюється відповідно до:

· Закону України «Про дошкільну освіту» (ст. 34);

· Положення про дошкільний навчальний заклад (п. 30 – 32, 40);

· Постанови кабінету Міністрів України від 14.06.2002 р. №826 «Порядок медичного обслуговування дітей у дошкільних навчальних закладах»;

· спільного наказу МОЗ та МОН України від 30.08.2005 р. № 432/496 «Про удосконалення організації медичного обслуговування дітей у дошкільному навчальному закладі»;

· статуту дошкільного навчального закладу №2 «Сонечко» та Правил внутрішнього-трудового розпорядку.

В закладі діти забезпечені постійним медичним обслуговуванням на безоплатній основі. (1 штатна одиниця).

У своїй роботі медпрацівники керуються вищезазначеними документами, а також наказами, положеннями, інструкціями по дошкільному навчальному закладу №2

В закладі створені належні умови для проведення медико – профілактичних і оздоровчих заходів.

І в холодні зимові дні нам застуда та грип не страшні

У холодній період року зростає кількість застудних захворювань серед дітей. Звісно,більшою мірою це стосується тих малят,які відвідують дитячий колектив. Тож дорослим – і батькам,і вихователям,і медперсоналу – у цей час треба особливо дбати про зміцнення імунітету малят і профілактику респіраторних захворювань.

Запобігти респіраторним захворюванням допоможуть прості й не затратні профілактичні заходи,якщо дорослі вживатимуть їх систематично ,а також будуть уважними до здоров’я й фізичного стану малюків. Розглянемо деякі з цих заходів.

Чисте повітря в приміщенні

Найперше треба систематично провітрювати приміщення,де діти проводять більшу частину дня. Звісно,робити це слід тоді,коли дитина на прогулянці або перебуває в іншій кімнаті ,а в тій,яка провітрюється,двері мають бути щільно зачинені. У жодному разі не можна допускати дитину у приміщення,поки повітря в ньому не прогріється до 15-20 С.

Ідеальний варіант запобігання розповсюдженню інфекцій у груповому приміщенні - кварцювання. Є переносні кварцеві лампи закритого типу з без озоновими бактерицидними лампами,а також лампи,які можна вмикати в присутності дітей(вони не шкодять зору малюків). Кварцювання проводиться двічі на день по 30хв з наступним провітрюванням кімнати впродовж не менше 30хв.

Часник

Варто розміщувати у спальній та ігровій кімнаті тарілочки з дрібно натертим часником і не забувати щодня міняти його на свіжий. Переконайтеся в ефективності цього простого засобу на власному досвіді.

Правильний одяг

Для зміцнення імунітету і здоров’я загалом діти мають активно рухатися на свіжому повітрі .Тож коли сніг мокрий,варто подбати про забезпечення їх одягом та взуттям,що не промокає,запасними рукавичками.

Якщо ж погода морозна,слід дотримуватися міри,прагнучи вберегти малят від холоду. Занадто тепло вдягнута дитина пітніє,рухаючись на прогулянці,що часто й призводить до захворювання. Не варто також затуляти їй рот і ніс,як часто роблять надміру турботливі мами та бабусі,адже тоді дитина вдихає крізь шарф не чисте,а вже «відпрацьоване»,повітря. До того ж від подиху тканина,а отже,й обличчя зволожується,що зовсім не бажано на морозі. Важливо також стежити,аби взуття малюка було тепле і сухе.

Збалансоване харчування

Варто дбати і про збалансоване,збагачене вітамінами харчування малят. Саме від цього значною мірою залежить опірні сили організму. Тому в раціоні дитини має бути багато сирих овочів і фруктів,морожених ягід,багатих на вітаміни С,таких як смородина,полуниця тощо .І якомога менше солодощів та борошняних виробів.

Ромашковий чай

Усім добре відома користь ромашки. Німецькі вченні дійшли несподіваного висновку:квіти цієї рослини мають у рази вищу протизапальну ефективність,ніж загально відома ехінацея. Дітям заварюють ромашковий чай і один раз на день дають по склянці,але батьки повинні знати чи немає в дитини алергії на цю рослину.

Міцного здоров’я вам і вашим дітям!

 


 

Логін: *

Пароль: *