Педагогічна скарбничка
Метод "Лялька-персона"
Метод «ляльки - персони» - це інноваційний педагогічний підхід, спрямований на формування соціальної компетентності, розвиток емпатії, виховання толерантного ставлення до дітей-інвалідів та дітей з особливими потребами.
Головна ідея цього методу:
· створення рівних можливостей для всіх дітей та формування позитивного ставлення до оточуючого;
· чуйне ставлення та індивідуальний підхід до кожної дитини, її думок, переживань;
· забезпечення умов для того, щоб кожна дитина почувала себе комфортно, щоб її думки визнавали і цінували (особливо сором’язливі діти, які ще недостатньо володіють мовою спілкування);
· здійснення педагогічних втручань у належний час і спосіб, щоб делікатно підтримувати і допомагати дітям розвивати впевненість у собі, довіру і самоповагу;
· допомога дітям з особливими потребами відчути себе рівноцінними учасниками освітнього процесу, життя;
· створення можливостей для гри дітей у безпечному і стимулюючому середовищі з турботливими дорослими;
· формування емоційного інтелекту.
Ляльки-персони дають змогу проводити ефективні, стимулюючи та цікаві бесіди, спрямовані на формування емоційної грамотності, заохочення особистісного зростання у комфортній психологічній атмосфері.
Використання цього методу дає можливість самостійно знаходити вихід з кризових ситуацій і отримувати шляхи вирішення дитячих проблем, формує критичність і самостійність мислення.
Ляльки та їх історії навчають співчувати і допомагають зрозуміти, що прізвиська, дражніння, виключення з гри, несправедливе поводження завдають дітям такого ж болю як і інші агресивні фізичні дії однолітків.
Діти відчувають емоційну спорідненість із лялькою персоною і починають довіряти їй свої радості і печалі. Завдяки цьому діти мають змогу вільно висловлювати свої думки і почуття, ставити запитання і вчасно повідомляти про свої потреби, сигналізувати про свої проблеми.
Лялька як персона: педагогічний підхід для соціального і психологічного розвитку дитини.
Ляльки та історії, які вони розповідають, − це інноваційний педагогічний метод, який дає змогу в комфортний і незагрозливий спосіб усувати упередження і дискримінаційну поведінку.
Методика «Лялька як персона:педагогічний підхід для соціального і психологічного розвитку дитини» реалізується в рамках проекту «Створення інклюзивного безпечного середовища в навчальних закладах і громадах», що впроваджується Всеукраїнським фондом «Крок за кроком» за підтримки Фонду Чарльза Стюарта Моттата Фонду «Інститут Відкритого Суспільства».
Метою проекту«Створення інклюзивного безпечного середовища в навчальних закладах і громадах»є забезпечення підтримки дітям внутрішньо переміщених сімей дошкільного і молодшого шкільного віку шляхом використання методик «Кола друзів» і «Лялька як персона:педагогічний підхід для соціального і психологічного розвитку дитини» та реалізації міні-проектів, спрямованих на вирішення проблем місцевих громад з активним залученням самих громад.
Ляльки та історії, які вони розповідають, − це інноваційний педагогічний метод, який дає змогу в комфортний і незагрозливий спосіб усувати упередження і дискримінаційну поведінку. Ляльки допомагають долати ізольованість, підтримують тих, хто потерпає від неї; дають змогу кожній дитині відчути себе частиною колективу.
Заняття з ляльками підвищують рівень участі дітей, розвивають навички активного слухання, спонукають вихователів приймати відповіді кожної дитини і надавати позитивний зворотний зв'язок.